Adana BTÜ’den üniversite – girişimci işbirliği

2020-11-03

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tümay, inovatif girişimciliğin gelişmesine katkı sağlayacak en etkin kurumlardan biri olmak için çalıştıklarını söyledi. Girişimcilik Ekosistemi Derneği Başkanı Esra Özden’i makamında kabul eden Rektör Prof. Dr. Tümay, “Gelişmiş Türkiye için hep birlikte çalışacağız” dedi.

 

Girişimcilik Ekosistemi Derneği Başkanı Esra Özden, Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tümay’ı ziyaret ederek yeni dönem faaliyetleriyle ilgili bilgi alışverişinde bulundu. İnovatif ve katma değeri yüksek üretim için öncelikle girişimciye ihtiyaç duyulduğunu belirten GED Başkanı Özden, “Türkiye’nin geleceğine damga vuracağına inandığımız Adana BTÜ ile birlikte çalışmak istiyoruz. Bu üniversitemizin öğrencileri arasında iş yaşamına girişimci olarak başlamak isteyen öğrencilerimiz var. Üniversitemiz bünyesinde öğrencilerin kurduğu ‘Girişimcilik Kulübü’ var. Onlarla iş yaşamına birlikte yürümek istiyoruz. Mentör, melek yatırımcı sağlayarak, destek kuruluşlarıyla aralarına köprü olarak başarılı girişimciler çıkarmak istiyoruz” dedi.

2017 yılı içerisinde KOSGEB’le inovatif girişimlere yönelik Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi, global kurumlarla mentör yetiştirme kursları ve bölgede uluslararası bir girişimcilik zirvesi için çalışma başlattıklarını anlatan GED Başkanı Esra Özden, “Türkiye’de sanayiciye ve girişimciye belki de en yakın isim olan Prof. Dr. Mehmet Tümay’ın Adana BTÜ’ye rektör olmasını en büyük avantajımız olarak değerlendiriyoruz. Birlikte çalışıp Türkiye’ye icat ve marka çıkaran girişimciler kazandıracağız” diye konuştu.

 

YÜKSEK TEKNOLOJİ ÜRETİME GEÇİŞ

Adana BTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tümay da fakültelerinin Türkiye’nin geleceğine yönelik tasarlandığına dikkat çekerek, “Örneğin, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültemiz, bölgede yüksek teknoloji üretimin ve bu yönde kendini geliştirecek girişimcilerin öncüsü olacak. Fakültelerimiz sanayici ve girişimci iş birliğiyle bölgenin üretim yelpazesini teknoloji yoğun ürünlere açacak. Bu çerçevede GED gibi sivil toplum kuruluşlarıyla ortak projeler gerçekleştireceğiz” dedi.

İŞ FİKRİ OLAN GENÇLER ADANA'DA BÜYÜYECEK
Adana Ticaret Odası (ATO) Başkanı Atila Menevşe, “İnovasyona, katma değeri yüksek üretime ve markaya yönelik iş fikri olan gençlerimize sahip çıkarak bu kenti büyüteceğiz” dedi.
Potansiyeli girişimciler harekete geçirecek
Adana Ticaret Borsası ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Şahin Bilgiç, Çukurova’nın potansiyelini büyütecek esas unsurun girişimciler olacağını belirterek, “Gençlerimizi kendi bölgesinde başarılı girişimciler olarak yetiştirir, burada markalar çıkarmalarını sağlarsak büyümemiz hızlanacak” dedi.
“Girişimciye her kurum sahip çıkmalı”
Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, iş fikri olan girişimciye bir ya da birkaç kuruluşun değil, ilgili her kurumun destek vermesi gerektiğini söyledi.
{"type":8,"message":"Undefined index: REQUEST_SCHEME","file":"\/home\/ged\/htdocs\/ged.org.tr\/App\/Main\/Views\/news-details.php","line":8}