HABERLER

İŞ FİKRİ OLAN GENÇLER ADANA'DA BÜYÜYECEK
Adana Ticaret Odası (ATO) Başkanı Atila Menevşe, “İnovasyona, katma değeri yüksek üretime ve markaya yönelik iş fikri olan gençlerimize sahip çıkarak bu kenti büyüteceğiz” dedi.
Potansiyeli girişimciler harekete geçirecek
Adana Ticaret Borsası ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Şahin Bilgiç, Çukurova’nın potansiyelini büyütecek esas unsurun girişimciler olacağını belirterek, “Gençlerimizi kendi bölgesinde başarılı girişimciler olarak yetiştirir, burada markalar çıkarmalarını sağlarsak büyümemiz hızlanacak” dedi.
“Girişimciye her kurum sahip çıkmalı”
Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, iş fikri olan girişimciye bir ya da birkaç kuruluşun değil, ilgili her kurumun destek vermesi gerektiğini söyledi.
Düşme hattında olmaktan sıkıldık
Girişimcilik Ekosistemi Derneği (GED) Başkanı Esra Özden, Türkiye ekonomisinin dünya süper liginde yer aldığını ancak, yıllardır düşme hattında mücadele etmesinin motivasyon kaybına yol açtığını söyledi.
Girişimcin kadar zenginsin
Adana Hacı Sabancı Organize Bölgesi (AHOSB) Başkanı Bekir Sütçü, ekonomilerde gelişmeyi sağlayacak en önemli unsurun iyi iş fikri olan girişimci olduğunu söyledi.
Girişimciliğin duayenleri Adana’ya geliyor
Türkiye’de girişimciliğin geliştirilmesi alanında çalışan kurum yöneticileri ‘Melek Yatırımcılık ve Mentörlük Bilgilendirme Semineri’ için Adana’ya geliyor.
Geleceğimiz 10 bin dolara mahkum olmak istemiyor
Girişimcilik Ekosistemi Derneği Başkanı Esra Özden, iyi iş fikri olan genç girişimcilere sahip Türkiye’de ortalama 10 bin dolar kişi başına düşen gelirin kabul edilemez olduğunu söyledi.
Türkiye girişimcilerle yükselecek
Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Türkiye’nin yükselişinde en önemli kesimin girişimciler olacağını söyledi
ESRA ÖZDEN YENİDEN SEÇİLDİ
Girişimcilik Ekosistemi Derneği (GED) Başkanı Esra Özden, dünyanın en demokratik, en huzurlu ülkesinde yaşamanın ancak nitelikli girişimcilerle sağlanabileceğini söyledi.
Balda inovasyon yaptı rakiplerinin ‘toz’unu attırdı
Türkiye’nin ilk toz balını, inovasyon çalışmalarına ağırlık veren Anavarza Bal üretmeye başladı. Toz bal, mamadan gofrete kadar birçok üründe gıda şirketlerinin ihtiyacını karşılayacak
GED, ‘Maker Kültürü’nü geliştirecek yasal düzenleme istedi
Girişimcilik Ekosistemi Derneği (GED) Başkanı Esra Özden, başarılı markaların şirketlerinde ‘Maker’ kültürü geliştirdiğini, Türkiye’deki firmaların da bu yönde çalışma yapması gerektiğini söyledi. ‘Teknoloji ile kendin yap’ anlamına gelen ‘Maker’ çalışmaları kapsamında inovatif ürün çıkışının hızlandığını belirten Özden, ekonomi yönetiminden ‘Marker’ bölümü açan şirketlerin teşvik edilmesine yönelik düzenleme istedi.
Cari açığa ‘çatı’ formülü
Konut çatılarının güneş panelleriyle donatılarak Türkiye’nin enerji ihtiyacının büyük ölçüde giderileceği belirtildi. Girişimcilik Ekosistemi Derneği (GED) yöneticilerini güneş panelleri üretim tesisinde ağırlayan Zahit Alüminyum’un Yönetim Kurulu Başkanı Zahit Balbay, “8 milyon konutumuzun çatısı güneş panelleriyle kaplansa, Türkiye enerjiden cari açığa birçok sorununu çözmüş olur” dedi.
Türkiye’nin daha fazla üniversiteli girişimciye ihtiyacı var
Girişimcilik Ekosistemi Derneği (GED) Başkanı Esra Özden, Türkiye’nin üniversiteli girişimci sayısını artırması gerektiğini söyledi. Mevcut girişimcilerin sadece yüzde 24’lük bölümünün ön lisans ve lisans mezunu olduğuna dikkat çeken Özden, “Bu yapıdan inovatif iş ve katma değeri yüksek üretim çıkarmak zor” dedi.
İcat çıkarana patronluk eğitimi
Girişimcilik Ekosistemi Derneği (GED), yenilikçi bir iş fikri olan 30 gence KOSGEB işbirliğiyle ‘Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ verecek. GED Başkanı Esra Özden, kursa kabulde inovatif ve katma değeri yüksek iş fikri şartı aranacağını söyledi
Adana BTÜ’den üniversite – girişimci işbirliği
Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tümay, inovatif girişimciliğin gelişmesine katkı sağlayacak en etkin kurumlardan biri olmak için çalıştıklarını söyledi. Girişimcilik Ekosistemi Derneği Başkanı Esra Özden’i makamında kabul eden Rektör Prof. Dr. Tümay, “Gelişmiş Türkiye için hep birlikte çalışacağız” dedi.
Girişimci teknik direktörleri sahaya ÇKA’yla iniyor
Girişimcilik Ekosistemi Derneği’nin (GED), yenilikçi iş fikirlerinin önünü açmak için hazırladığı eğitim projesi, Çukurova Kalkınma Ajansı’ndan (ÇKA) destek aldı
İlk mentorlar sertifika aldı
Girişimcilik Ekosistemi Derneği’nin düzenlediği ‘Mentor Yetiştirme Eğitim’ne katılan işadamları, profesyonel yöneticiler ve akademisyenler sertifikalarını aldı
İcatçı her girişimciye en az bir mentor
Girişimcilik Ekosistemi Derneği’nin (GED) girişimci adaylarına mentor atama uygulaması başlıyor. GED Başkanı Esra Özden, iş hayatının başarılı yöneticileriyle genç girişimcileri internet üzerinden buluşturacak bir sistem üzerinde çalıştıklarını söyledi.
Tek çare inovatif girişimcilik
Girişimcilik Ekosistemi Derneği (GED) Başkanı Esra Özden, yüzde 13 seviyesine yükselen işsizlik ve orta gelir tuzağı sorununun sadece inovatif girişimcilikle çözülebileceğini söyledi.
‘Gençler girişimciliğe lisede adım atmalı’
Girişimcilik Ekosistemi Derneği Başkanı Esra Özden, Türkiye’nin girişimcilik eğitimini orta öğretim seviyesine taşımak zorunda olduğunu söyledi. Özden, İlknur Kara Okulları bünyesinde kurulacak ‘Girişimcilik Kulübü’ne destek vereceklerini söyledi.
Türkiye kendine döşenen raylardan çıktı
Girişimcilik Ekosistemi Derneği (GED), Adana’da düzenlediği zirvede alanında başarılı girişimcileri bir araya getirdi. GED Başkanı Esra Özden, yeni Türkiye’nin kendine döşenen raylardan çıktığını belirterek, “Hem ray döşeyip hem yol almak kolay olmayacak ama biz yenilikçi girişimcilerimizle bu zorluğun üstesinden geleceğiz” dedi.
Katma değer üretirsek ‘altın’a gerek kalmaz
İktisatçı Prof. Dr. Emre Alkin, “döviz kurlarının baskısından kurtulmak için ‘altın’ endeksli adımlar atılması” önerisiyle ilgili olarak, “Altının gram fiyatını belirleyen yine dolar kuru. Çıkış yolu, katma değeri yüksek üretimler yapmak ve ihracatın kilogram değerini artırmak” dedi.
Ekonomik saldırılardan bu girişimcilerle korunabiliriz
Adana’da lavanta yetiştiren İrfan Yüksek, yağını kilosu 100 avro fiyatla satıyor. Girişimcilik Ekosistemi Derneği (GED) Başkanı Esra Özden, “Ekonomimize yapılan saldırılardan bu girişimcilerle korunabiliriz” dedi.
Müteahhitler ‘Melek’ oldu
‘Melek Yatırımcı Eğitimi’ne en çok inşaat sektörü temsilcileri ilgi gösterdi. 30 kişilik eğitim programına çok sayıda müteahhidin katılmasını değerlendiren Girişimcilik Ekosistemi Derneği Başkanı Esra Özden, “Türkiye sadece betonla değil, inovatif girişimcilerle büyümek zorunda. Başarılı müteahhitlerimizin melek yatırımcılığa ilgisinden memnunuz. ” dedi.
Çukurova’nın icatçı girişimcileri eğitim alabilmek için yarıştı
Girişimcilik Ekosistemi Derneği’nin KOSGEB işbirliğiyle gerçekleştireceği ‘İnovatif Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne katılmak isteyen girişimciler jüriye iş fikirlerini anlattı.
İŞ FİKRİ OLAN GENÇLER ADANA'DA BÜYÜYECEK
Adana Ticaret Odası (ATO) Başkanı Atila Menevşe, “İnovasyona, katma değeri yüksek üretime ve markaya yönelik iş fikri olan gençlerimize sahip çıkarak bu kenti büyüteceğiz” dedi.