“Girişimciye her kurum sahip çıkmalı”

2020-11-03

Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, iş fikri olan girişimciye bir ya da birkaç kuruluşun değil, ilgili her kurumun destek vermesi gerektiğini söyledi.

 

Son yıllarda girişimciye eğitimden hibeye birçok destek enstrümanı kullandırıldığını belirten ADASO Başkanı Kıvanç, “Kent topyekün sahip çıktığı sürece girişimci sayısı artar. Girişimci sayısı artan kentin de ekonomisi hızlı büyür” dedi.

 

Girişimcilik Ekosistemi Derneği (GED) Başkanı Esra Özden, Yönetim Kurulu Üyeleri Aysel Eyüpoğlu, Tezcan Altınordu ve Ümit Akyıldızlar’la bölgenin girişimci potansiyeli ve girişimciliğin geliştirilmesi yönünde yapılması gerekenleri değerlendiren Başkan Kıvanç, “Kadın ve genç girişimci sayımızın artmasına yönelik her faaliyete destek vermeye özen gösteriyoruz. Özellikle inovasyon içeren iş fikirleri olan girişimci sayısının artması gerekiyor. GED’in bu sürece katkı sağlayacak bir sivil toplum kuruluşu olarak yapılanmasını önemsiyor ve destekliyoruz” dedi.

 

GED Başkanı Esra Özden de Adana Sanayi Odası’nın Türkiye’nin en etkin meslek odalarından biri olduğunu belirterek, “Endüstrinin sorunlarını iyi tahlil eden, onları çözüm önerisi ile birlikte ekonomi yönetimine ileten ve sonuç alan yapıda bir sanayi odasına sahibiz. Bu güçlü yapıyı yanımızda hissederek bölgemizde girişimciliği geliştirmek istiyoruz. GED, aday girişimciden mentöre, melek yatırımcıdan ilgili tüm kuruluş temsilcilerine kadar tarafları bir araya getiren Türkiye’nin ilk sivil yapılanması oldu. Henüz ikinci ayımızı doldurmadık ama modelimizi benimseyerek dernek kurmak isteyenlere bilgi aktarmaya başladık. İstanbul, İzmir ve Ankara’dan onlarca telefon alıyoruz. Bu model her kentte girişimciliği geliştirdiği gibi Türkiye’nin girişim ekosistemini de farklı noktalara taşıyacak” dedi. 

İŞ FİKRİ OLAN GENÇLER ADANA'DA BÜYÜYECEK
Adana Ticaret Odası (ATO) Başkanı Atila Menevşe, “İnovasyona, katma değeri yüksek üretime ve markaya yönelik iş fikri olan gençlerimize sahip çıkarak bu kenti büyüteceğiz” dedi.
Potansiyeli girişimciler harekete geçirecek
Adana Ticaret Borsası ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Şahin Bilgiç, Çukurova’nın potansiyelini büyütecek esas unsurun girişimciler olacağını belirterek, “Gençlerimizi kendi bölgesinde başarılı girişimciler olarak yetiştirir, burada markalar çıkarmalarını sağlarsak büyümemiz hızlanacak” dedi.
“Girişimciye her kurum sahip çıkmalı”
Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, iş fikri olan girişimciye bir ya da birkaç kuruluşun değil, ilgili her kurumun destek vermesi gerektiğini söyledi.
{"type":8,"message":"Undefined index: REQUEST_SCHEME","file":"\/home\/ged\/htdocs\/ged.org.tr\/App\/Main\/Views\/news-details.php","line":8}